Kiedy noc spotyka się z dniem...

ksiezyc 05 03

Pamiętacie wykład o księżycu? Po pełni z 2 marca powoli zasłania nam się władca nocy, podążając do ostatniej kwadry, żeby przejść do fazy zwanej „nów”. Warto jednak zauważyć, że wraz z wydłużaniem się dnia, łatwiej spotkać księżyc na budzącym się o poranku niebie. To znak, że zima powoli żegna się z nami! Kolejna pełnia czeka nas dokładnie 31 marca.

Co wiemy o Księżycu? - wykład w PSP 11

05W poniedziałek – 26 lutego na zaproszenie szkolnego kółka astronomicznego, w naszej szkole odbył się wykład dr Ewy Pawelec (absolwentki naszej szkoły i pracownika Uniwersytetu Opolskiego) nt: „Co wiemy o Księżycu?” Niestety z powodu ograniczonej powierzchni auli w wydarzeniu wzięli udział studenci Wirtualne Akademii Astronomii oraz wybrane klasy.

Pani Ewa zabrała nas w daleką i fascynującą podróż opowiadając nam o tym co to jest Księżyc i dlaczego jest wyjątkowy. Omówiła teorie na temat jego powstania, opisała fazy Księżyca oraz zaćmienia Słońca przez Księżyc i Księżyca przez Ziemię. Nasz gość opowiedział nam o misjach badania Księżyca, tak ludzkich jak i robotycznych. Wielką ciekawostką był model zrobiony w skali - Apollo 11 oraz łazika i człowieka, który dotknął Księżyca. Widać było zainteresowanie naszych uczniów, Ci odważniejsi zadali bardzo trafne i ciekawe pytania naszej prelegentce, na które wyczerpująco i cierpliwie odpowiadała. Zapraszamy do obserwacji pełni Księżyca, która będzie 2 marca – w piątek.

Czytaj więcej...

Co wiemy o Księżycu?

ksiezyc 20 02

W poniedziałek – 26 lutego na zaproszenie szkolnego kółka astronomicznego, w naszej szkole odbędzie się wykład dr Ewy Pawelec nt: „Co wiemy o Księżycu?”

Pani Ewa wspiera Wirtualną Akademię Astronomii swoimi wykładami astronomicznymi. Opowie nam o tym co to jest Księżyc i dlaczego jest wyjątkowy. Omówi teorie na temat jego powstania, opisze fazy Księżyca oraz zaćmienia Słońca przez Księżyc i Księżyca przez Ziemię. Nasz gość opowie o misjach badania Księżyca, tak ludzkich jak i robotycznych. Mamy nadzieje, ze spotkanie przygotuje nas do obserwacji pełni Księżyca, które będzie miało miejsce 2 marca – w piątek.
Wydarzenie będzie miało miejsce w szkolnej auli o godzinie 9.50. Niestety z powodu ograniczonej powierzchni auli w wydarzeniu wezmą udział studenci Wirtualne Akademii Astronomii oraz wybrane klasy. Mamy nadzieje, ze będzie to początek cyklu kosmicznych wykładów i każdy uczeń z kl IV – VII będzie miał możliwość wzięcia udziału choć w jednym taki spotkaniu.

Uczniowie klas VII na wykładzie z fizyki

08Uczniowie klas VII w sobotę, 24 lutego br. wzięli udział w wykładzie na wydziale fizyki. Wykład popularnonaukowy p.t. ,,Na zmarszczki rad, czyli o zastosowaniach substancji promieniotwórczych słów kilka” wygłosił Paweł Janowski. Pan Paweł jest zdobywca Medalu Krzysztofa Ernsta przyznanego przez Polskie Towarzystwo Fizyczne dla wyróżniających się Popularyzatorów Fizyki. Byliśmy jedyną szkołą podstawową, z której uczniowie uczestniczyli w tej prawdziwej uczcie naukowej. Choć temat był trudny, to język wykładu był na tyle prosty, ze nasi uczniowie wynieśli z niego wiele nowych wiadomości i mieli okazję wykonać kilka doświadczeń. Po takiej dawce wiedzy już nikt z nas nie będzie się bał promieniowania jądrowego.

Czytaj więcej...

Kto zagląda zza chmurki?

Po zjawisku "Super Blue Blood Moon" księżyc kończy swoją pełnię jak zawsze w pięknym stylu... Nieśmiało dziś zagląda na nas, okryty pierzynką z chmur. Jak powstają takie zdjęcia? Odpowiedź już wkrótce na kosmicznych zajęciach! Zapraszamy!

ksiezyc 02 02

 

50 lat logo

zjazd baner

projekt

kosmiczne zajecia

SPONSORZY

optim

PATRONI MEDIALNI

radio opole

Dzisiaj 138

Wczoraj 205

Tydzień 1015

Miesiąc 3762

Wszystkich 220268

W tej chwili stronę odwiedza 24 gości.