Współpraca zagraniczna

Współpraca PSP 11 z Fria InterMilia Skolan z Motali w Szwecji

Marzec 2009 roku – nasza szkoła rozpoczyna pracę w programie Comenius „Akcja-Ratujmy Planetę!” Program realizowało, aż dziewięć szkół z Europy (Polska, Rumunia, Bułgaria, Grecja, Turcja, Szwecja, Hiszpania, Włochy i Portugalia). Celem programu była praca wokół tematyki ekologicznej.

Marzec 2011 roku – po spotkaniu w Polsce, w Opolu w czerwcu 2010 roku nauczyciele ze Szwecji zachwyceni Polska i Opolem postanowili wrócić do Opola ze swoimi najstarszymi uczniami. Wiosną pierwsza grupa uczniów szwedzkich pod opieką nauczyciela historii Peder’a Holmgren’a przyjechała do Polski z sześciodniową wizytą. Zwiedziła Opole, naszą szkołę, gdzie mieli okazję zapoznać się z polskim systemem nauczania oraz wziąć udział w turnieju sportowym i wiedzy, zwiedzili również Kraków oraz niemiecki obóz zagłady Auschwitz.

Postanowiliśmy rozpocząć projekt współpracy pomiędzy naszymi szkołami wraz z wymianą uczniów i nauczycieli. Idea projektu zakładała poznanie naszej wspólnej historii, przełamywanie barier i stereotypów, poznawanie innej kultury, poszerzania horyzontów, nawiązywanie kontaktów oraz doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim, naukę samodzielności podczas pobytu uczniów u rodzin polskich i szwedzkich. Poznawaliśmy też nawzajem systemy edukacyjne.
Wrześniu 2011 roku – po raz pierwszy odwiedziliśmy naszych szwedzkich przyjaciół w mieście Motala (Szwecja).  Program wyjazdu obejmował poznanie historii Polski i Szwecji, stąd wizyta na zamku Wazów w miejscowości Vadstena oraz muzeum statku Waza w Sztokholmie, poznanie zwyczajów i świąt szwedzkich (św. Łucji), a także metod nauczania, różnic i podobieństw pomiędzy naszymi szkołami. Wyjazd zorganizowały wicedyrektor szkoły Anna Czaplińska oraz nauczyciel języka angielskiego Agata Szopa.

Wiosna 2012 roku – odwiedziły nas już dwie grupy uczniów z Motali. W marcu najstarsi uczniowie z dziewiątej klasy, a w maju piąto- i szóstoklasiści. Starsi uczniowie wzięli udział w naszym szkolnym rajdzie na przywitanie wioseny, podczas którego poznali tradycję związaną z naszą Marzanną oraz zwyczaje wielkanocne. Ponownie zwiedzili Opole, obóz Auschwitz i Kraków. Spędzili wiele czasu w naszej szkole biorąc udział w naszych lekcjach historii, matematyki oraz języka angielskiego. Czas między lekcjami spędzili na wspólnej zabawie z naszymi uczniami.

Uczniowie młodsi zwiedzili Opole m.in. opolskie zoo, brali udział w lekcjach oraz poznali historie dinosaurów w Krasiejowie. Czas po wspólnych zajęciach i wycieczkach spędzili z rodzinami polskich uczniów.

Jesień 2012 roku – kolejna grupa opolskich szóstoklasistów udała się z rewizytą  do Motali tym razem z dyrektorem Jarosławem Cieślińskim oraz  panią Agatą Szopa. Podobnie jak w poprzednim roku zwiedziliśmy Motalę, Vadstenę oraz Sztokholm, wzięliśmy udział w zajęciach szkolnych, a nasi uczniowie mieszkali z rodzinami uczniów szwedzkich.

Wiosna 2013 roku – w marcu i maju gościliśmy kolejne dwie grupy uczniów z Motali. Tym razem z 9 klasy. Zwiedzili oni Opole, Wrocław oraz tradycyjnie już obóz w Auschwitz ważny dla nich punkt programu edukacyjnego. Uczniowie młodsi powtórzyli program z roku ubiegłego. Mieli również okazje bawić się wspólnie z nami na naszym tradycyjnym szkolnym festynie, tam też wystąpili z przebojem grupy ABBA. Uczniowie uczestniczyli tez w realizacji szkolnego programu hasła roku „Tajemnice Kuchni Świata”. Szwedzi uczyli się lepienia polskich pierogów, a nasi uczniowie poznawali tradycyjne potrawy szwedzkie, do których składniki zostały przywiezione przez naszych gości.

Październik 2013 roku – po raz trzeci nasi uczniowie wyruszyli do Szwecji wraz z wicedyrektor szkoły Anną Czaplińską i panią Agatą Szopa. Program wyjazdu wzbogacono o  wizytę w miejscowości Linkopping, gdzie mieliśmy okazję zrobić zakupy w prawdziwej szwedzkiej Ikei, a także zwiedziliśmy pałac królewski oraz obserwowaliśmy paradę straży królewskiej ulicami Sztokholmu.

Wzorem lat ubiegłych w marcu gościliśmy ponownie grupę najstarszych uczniów ze szkoły FriaIntermilia z Motali, a w maju grupę uczniów z piatej klasy. Uczniowie starsi wzięil udział w wiosennym rajdzie szkolnym, zwiedzili Oświęcim oraz Kraków, a także pokazaliśmy im nasze piękne miasto i szkołę.

Uczniowie młodsi mieli okazję poznać nasze zwyczaje mieszkając z naszymi szkolnymi rodzinami. Pokazaliśmy im nasze piękne miasto oraz zaprosiliśmy ich do Krasiejowa.

Jesienią w listopadzie 2014 r. nasi uczniowie z paniami Kariną Ratajczak oraz Agatą Szopa wzięli udział w kolejnej wycieczce do Motali. Zgodnie z założeniami współpracy nasi uczniowie mieszkali z rodzinami szwedzkimi, u których mieli szansę poznać zwyczaje naszych sąsiadów, obserwować tamtejszy system nauczania oraz doskonalić język angielski i nawiązywać nowe przyjaźnie. Wspólnie z nauczycielami i uczniami zwiedzaliśmy Motalę oraz Vadstenę gdzie znaleźliśmy liczne ślady polsko-szwedzkiej historii. Nie zabrakło ich również w zwiedzanej przez nas stolicy Szwecji-Sztokholmie.

Wiosną 2015 r. w marcu i maju ponownie przyjęliśmy dwie grupy uczniów z Motali. Program wycieczek nie odbiegał od tych z lat poprzednich. Teraz my czekamy na nasz kolejny wyjazd.