„Czas płynie, ludzie umierają, następni będą o nas pytać, kto im odpowie?”

Jacek projekt 1

Grupa uczniów naszej szkoły pod opieką Pana Jacka Popardowskiego i przy współpracy z Panią Dyrektor Anną Czaplińską podjęła się trudnego, lecz fascynującego zadania. Postanowiliśmy zbadać, skąd pochodzą przodkowie naszych uczniów i nauczycieli. Chcielibyśmy się dowiedzieć, skąd przyjechali nasi pradziadkowie i dziadkowie tutaj, na Opolszczyznę. A może mieszkali tu już od wieków?

Jacek projekt 1

Uczniowie działają na dwóch płaszczyznach.

Zbierają informacje o pochodzeniu naszych przodków. W tym celu zostały rozdane uczniom klas IV-VI kwestionariusze z dwoma pytaniami.

Skąd pradziadkowie przyjechali na Ziemie Zachodnie?

Przykładowa odpowiedź:

rodzina dziadka od strony mamy – Autochtoni (Opole)

rodzina babci od strony mamy – Przesiedleńcy (Nowy Sącz)

rodzina dziadka od strony taty – Repatrianci (Tarnopol)

rodzina babci od strony taty – Repatrianci (Wilno)

Gdzie sie osiedlili - w jakiej miejscowości?

Przykładowa odpowiedź:

rodzina dziadka od strony mamy – Autochtoni (Opole)

rodzina babci od strony mamy – Niemodlin

rodzina dziadka od strony taty – Kłodzko

rodzina babci od strony taty – Nysa

Jacek projekt 2

Przeprowadzają również wywiady z osobami pamiętającymi czas przesiedleń po II wojnie światowej, kiedy to tysiące osób zmieniało swoje miejsce zamieszkania z powodu przesunięcia granicy Polski na zachód. Uczniowie przeprowadzili już dwa wywiady z Panem Kazimierzem Góralczykiem (87 lat) oraz z Paniami Krystyną Abramowicz (87 lat) i Wandą Jankowską (71 lat).

Przyłączcie się do nas. Chętnie dowiemy się więcej o naszych przodkach. Zapraszamy do współpracy dziadków i pradziadków naszych uczniów, którzy chcieliby się podzielić z nami swoimi przeżyciami z okresu okupacji i przesiedleń po 1945 r.