Lekcja wychowawcza w sądzie – klasa 7a na rozprawie

26W dniu 9 października 2017 roku klasa 7a udała się wraz z wychowawcą do Sądu Okręgowego w Opolu. Na miejscu zostaliśmy przywitani przez ochronę sądu, która przeprowadziła kontrolę bezpieczeństwa. Następnie zostaliśmy zaprowadzeni do miejsca, do którego konwoje przywożą przestępców. Trafiliśmy też do aresztu, w którym musieliśmy sprawdzić, czy w karcerze jest przeraźliwie ciemno. Później przyszedł czas na salę rozpraw dla niebezpiecznych przestępców. Zgormadzeni za pancerną szybą, mogliśmy posłuchać, jak przebiega proces sądowy oraz kto jaką rolę pełni w trakcie jego trwania. W kolejnym etapie zasiedliśmy na stanowisku składu sędziowskiego, protokolanta, prokuratora i obrońców, sprawdziliśmy, jak prezentujemy się w togach, a także, czy stukanie młotkiem jest łatwą czynnością. Oczywiście cały czas poznawaliśmy procedury związane z przebiegiem procesu karnego. Zobaczyliśmy także jak wygląda pomieszczenie, w którym przesłuchiwani są małoletni poszkodowani, czyli tak zwaną „przyjazną salę przesłuchań”.
Drugim etapem naszej lekcji była prawdziwa rozprawa sądowa. Jako publiczność, za zgodą sędziego, uczestniczyliśmy w rozprawie przygotowawczej w sprawie rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia. W sądzie stawili się oskarżeni wraz z obrońcami, a także prokurator. Skład sędziowski wysłuchał aktu oskarżenia, wyjaśnień i wyznaczył termin rozprawy z poszkodowanymi. Po zakończeniu rozprawy, Pan sędzia, odpowiadał na nasze pytania. Mamy nadzieję, że będzie to nasza pierwsza i ostatnia wizyta w takim miejscu, choć bardzo ciekawi nas finał tej sprawy. Mamy także nadzieję, że wyrok będzie sprawiedliwy.